30.03 2010

Romantiline Taagepera Loss!

Taagepera Lossi ajalugu ulatub juba 16. sajandisse. Läbi aegade on mõisal olnud erinevaid omanikke. Praegune nimi Taagepera pärineb Stackelberigide suguvõsa nimest. 1819. aastal sai Taagepera mõisa omanikuks aga Bernhard Heinrich von Stryk. Algselt elati puidust häärberis, kuid see hävines tulekahjus. Ehitati uus ja uhkem juugendstiilis elamu, mis kahjuks samuti tules hävis. Peale seda lasi Hugo von Struk ehitada kivihoone. Taagepera Lossi ehitamist tema praegusel kujul alustati 1907. aastal, lõplikult valmis sai ta 1912-ndaks aastaks. Arhitektiks oli Otto Wildau. Taagepera Loss on tema kõige meisterlikum ja juugentstiili arhitektuuri tippe terves Baltikumis.

Ükski Lossi ruum ei sarnanenud teisega, ristkülikukujulist tuba on raske leida. Kalleim ehitusmaterjal veeti kohale Lätist. Ruume olevat olnud Lossis 97, kui neid oleks olnud 100, tulnuks Vene riigile suuremaid makse tasuda. Toad on ehitatud mitte-läbikäidavatena kahel pool koridori, tõenäoliselt just külalistele mõelduna. Esimesel korrusel olid parunipere toad, teisel korrusel külalistetoad, mis seisid harilikult tühjana. Eesrindliku mõisnikuna ehitas parun Lossi soojustamiseks keskküttesüsteemi.

Von Strykid said Taageperas elada väga lühikest aega. Juba 1917. aastal kolisid nad Saksamaale. Mõis võõrandati Eesti Vabariigile ning alates 1922. aastast kuni vene aja lõpuni oli Lossis sanatoorium. Alates 2003. aasta maikuust tegutseb Taagepera Lossis hotell ja restoran.

Tänastes oludes ongi Taagepera Lossis pulmi peetud alates 2003. aastast. Kuid võttes arvesse maja eripära ja võimalusi, on pulmi peetud seal tõenäoliselt varemgi. Romantiliseks teeb Taagepera kindlasti väga hästi säilinud mõisamiljöö, hubased ja luksuslikud lossisviidid, elav kaminataali, suurepäraselt renoveeritud lossipark, kus saab hilisõhtutel oma kalli kaaslasega romantilisi jalutuskäike teha…

Oma eksootika on kindlasti ka asukohal – pisike vaikne külake metsade keskel, eemal suurlinna melust.

Tänu aastatepikkusele praktikale on välja kujunenud parimad võimalikud lahendused suurepärase pulmapeo korraldamiseks.

Lossis on 32 numbrituba, 65 voodikohta. Kuna lossitoad on väga avarad, siis saab koos lisavooditega majutatud 100 külalist. Lisaks on peahoone kõrval saunamaja, mille teisel korrusel on 10 majutuskohta. Väga suurte pidude ajal saab lisamajutust pakkuda ca 400 m kaugusel asuvas Kivimäe turismitalus, kus on 30 majutuskohta.

Lossi erinevad saalid võimaldavad korraldada väga erineva külalistearvuga pulmapidusid. Suurimas saalis, Hugo saalis, pakutakse rikkalikke õhtusööke kuni 100-le külalisele. Kui külaliste arv on suurem, saab paigutada pikad lauad ka kohe kõrval asuvasse Bernhardi saali ning kokku pakume õhtusööki pikas lauas 140-le. Restorani saal on hommikusöögi buffeeks ning pulma abipersonalile toitlustamiseks.

Suurim Lossis peetud pulm toimus 2007. aasta suvel, külaliste arv 230 inimest. Kõige väiksem pulmalaud on Lossis kaetud viiele inimesele.

Taagepera Loss sobib lisaks pulmapidudele suurepäraselt ka firmaürituste, seminaride, sünnipäevapidude korraldamiseks. Kohapeal pakutakse majutust ja toitlustamist, kuid vastavalt külaliste soovidele organiseeritakse ka kõik muu vajalik. Aja jooksul on välja kujunenud lai tipptasemel koostööprtnerite võrgustik pulmaisadest lilleseadjateni. Erisoovid on alati väga oodatud – näiteks uhke hobukaless, mis pruutpaari läbi pargi tseremoonile toob….

Lisaks tehakse koostööd erinevate meeskonnamänge pakkuvate ettevõtetega, et muuta mõnusaks ja meeleolukaks seminaride ja konverentside puhkehetked ja õhtupoolikud. Oluline osa on ka jahipakettidel ning kontsertitel. Kõik on võimalik…

Lossis peavad oma firmapidusid erinevate suurustega ettevõtted – külalisteks on nii töötajate arvult pisikesed perefirmad, mis teevad kord aastas oma klientidele tänupidusid kui ka tõeliselt suurte rahvusvaheliste ettevõtete osa- või juhtkonnad. Püsiklientideks on näiteks Gvandron (pisike raamatupidamisfirma Pärnus), Tartu Ülikool, erinevad riigiametid jne.

Pulmapidusid korraldatakse Taagepera Lossis aga rohkem kui firmapidusid. Kerli Pauskar, Taagepera Lossi müügijuht, peab üheks põhjuseks seda, et Taagepera Loss on miljöö ja lossipargiga justkui pulmapeoks loodud. Teiseks asjaoluks aga seda, et pruutpaarid on kiiremad broneeringute tegijad.

Taagepera Loss sobib pruutpaaridele, kes otsivad erilist peokohta. Lossi atmosfäär, mida on püütud hoida võimalikult algsena, loob ise juba eeldused suurepäraseks peoks. Maja hinna paindlikkus erinevatel hooaegadel ja nädalapäevadel teeb tegelikult pulmapeo korraldmise võimalikuks kõigi jaoks. Oluline on see, et peokoht ja pulmaidee sobiks kokku pruutpaariga. Kindlasti on soovitatav kõikidel huvilistel kohapeale tutvuma minna – üks asi on pildid ja internet, kuid õige tunne tekib (või ei teki) ikkagi „näpuga katsudes“.

Ka rahvuvahelisi pulmi on Lossis palju peetud. Esindatud on olnud kõik Põhjamaad, Baltikum, suuremad Euroopa riigid, USA, aga ka näiteks Austraalia ning Lõuna-Aafrika Vabariik.

Väga suur osa pulmapidudest toimub algusest lõpuni kohapeal. See on pruutpaari ja külaliste jaoks parim variant. Saabutakse, seatakse end sisse, väike jalutuskäik ümbruses ja maitsev tervituslaud, registreerimine, õnnitlemine ning kõik muu, mis pulmapeo juurde kuulub…

Ka Taagepera Lossi kodulehel toodud menüüd ei ole lõplikud. Pruutpaarid võivad menüüdes kõike vastavalt oma eelistustele muuta ning kombineerida. Pakutakse võimalust minna ka proovisöömisele, mis on valikute tegemisel kindlasti abiks. Pulmapidudele pakutakse soodsamate hindadega joogikaarti. Kui soovitakse ise pulmajoogid kaasa võtta, siis tuleb arvestada korgimaksuga. Koguste osas antaksee soovitusi, kuid ühtegi piirangut loomulikult ei ole.

Kui juba sinnakanti sattuda, siis võiks ka muud vaatamisväärsused ära näha. Kõige olulisem on kindlasti loodus oma erinevate võimalustega ( looduskaunid kohad, matkarajad, jahipidamine).

Erinevad vaatamisväärsused: Holdre mõis, Helme ordulinnuse varemed, Barclay de Tolly mausoleum ja palju muud.

Lähedale jääb ka Otepää oma erinevate võimalustega ning Läti Vabariik on samuti kiviviske kaugusel.

Kerli Pauskar, Taagepera Lossi müügijuht.