07.07 2010

Pulmaetikett

Pulmapäev on niigi närvesööv pruutpaarile ning ei ole tarvis liigselt muretseda veel etiketi pärast. On teatud asju, mida võib-olla külalised ühelt pulmatseremoonialt ootavad, kuid etiketi ja traditsioonide järgimine on pruutpaari enda otsustada. Mõned juhised on toodud alljärgnevalt.

Külalised

Kui vanasti oli kombeks kutsuda kõik sugulased, sugulaste sugulased jne, siis tänapäeval see nii enam ei ole. Kutsuda tasuks need inimesed, kellega läbi saadakse ja keda tahetakse seda tähtsat päeva jagama. Ei tasuks muretseda selle üle, et mida keegi arvab või kas keegi solvub, kui kutsumata jääb. Veel halvem on pulmas näha kedagi, keda sinna tegelikult ei sooviks.

Külaliste arvu paneb kindlasti paika ka pulmaeelarve. Isegi kui tahaks kedagi oma pulma kutsuda, ei pruugi rahalisi võimalusi selleks olla. Sel juhul on võimalik mõned inimesed kutsuda tseremooniale, aga mitte järgnevale pulmapeole. Kuigi selline käitumine võib mõnes inimeses veel rohkem pahameelt tekitada.

Kirikus

Külaliste riietus sõltub aastaajast ja peo ametlikkusest. Juba kutselt on näha, mis tuleks selga panna – kirikusse pannakse pidulikumad ja katvamad riided kui näiteks rannatseremooniale.

Musta riietust ei peeta pulmapeole sobivaks, seega kui on soov ikkagi musta kanda, siis tuleks seda kuidagimoodi värvilisemaks muuta, lisades erinevaid aksessuaare. Valget kannab ainult pruut.

Tseremoonial istub pruudi suguvõsa vasakul ja peigmehe suguvõsa paremal pool, seda nii kirikus kui ka muus registreerimiskohas. Kõige ees istuvad pruutpaari vanemad. Kui vanemad on lahutatud, siis kõige ees istub see vanem oma uue kaasaga, kelle juures pruut või peigmees viimati on elanud. Kui lahutatud vanemad saavad omavahel hästi läbi, siis võivad nad ka teineteise kõrval istuda. Uued kaasad istuvad sel juhul teises reas.

Üldiselt tõusevad kõik püsti kui pruutpaar siseneb.

Altari juurde minnes on pruut peigmehe vasakul pool ja lahkudes on pruut paremal pool.

Õnnitlemine

Juhul kui pruutpaari vanemad maksavad pulmade eest, siis nad tegutsevad ka peoperemeestena. Nad võtavad külalised vastu. Seda võib teha pruutpaar ka ise võttes arvesse seda, et enamasti maksavad pulmade eest pruut ja peigmees ise. Külalisi tervitades saab kohe ka vastabiellunuid õnnitleda.

Peo võib alustada näiteks pruudi isa, kes ütleb pruutpaari auks toosti. Kui on palju külalisi, siis oleks hea kui nad on eelnevalt laudadesse paigutud kohakaartide abil. Väiksema külalistearvuga peol võiksid külalised endale ise sobivad kohad leida.

Pruutpaar istub igal juhul pealauas (või pika laua keskel) ja nendega samas lauas istuvad nende vanemad, vennad ja õed.

Söömine ja joomine

Pulmaroad võib serveerida otse lauda või pakkuda roogi ka nn rootsi lauast. Sel juhul läheb laua juurde kõigepealt pruutpaar ning seejärel need külalised, kes istusid nendega samas lauas.

Söömise ajal võib ka tooste öelda. Esimene kõnekord on peigmehe isal või mõnel muul lähisugulasel. Seejärel võivad kõik sõna võtta.

Pulmatordi lõikab pruutpaar koos. Selle traditsiooni kohta on erinevaid versioone. Ühe versiooni kohaselt see, kes esimesena oma uuele abikaasale jala peale astub, saab suhtes valitsevaks. Pruutpaar söödab teineteisele ka torti, see sümboliseerib teineteise aitamist.

Tantsuhoos

Traditsiooniliselt tantsib pruutpaar avatantsuks pulmavalssi. Esimese osa valsist tantsib pruutpaar üksi, peale seda võivad tantsuga liituda ka pruutpaari vanemad. Peigmehe isa palub tantsule pruudi ema, pruudi isa tantsib aga peigmehe emaga. Pruudi isa tantsib natuke ka pruudiga ja peigmees samal ajal tantsib oma ämmaga. Peale seda võivad ka teised tantsuplatsile tulla.

Kingitused pannakse eraldi lauale. Tänapäeval on kombeks raha kinkida, sellest soovist on pruutpaar teada andud juba kutsel. Sellisel juhul on pruutpaar pannud välja rahalaeka, kuhu saab ümbrikud panna.

Peale pulmi tänab pruutpaar külalisi saates neile tänukaardi või pulmapildi.

Soovi korral võib korraldada ka väikese pulmajärgse peo, kus vaadatakse pulmapilte ja pulmavideot.

Viide: http://www.haat.fi/haaopas/artikkeli.shtml/2010/03/1029919

Kommentaarid

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead sisse logima.