01.10 2010

Õhtujuhi ABC

“The human brain is a wonderful organ. It starts to work as soon as you are born and doesn’t stop until you stand up and speak in public”

George Jessel

See tuntud USA telesaadete juhi tsitaat on kindlasti viimane asi, mis meeles, kui on vajadus kohustuslikus korras publiku ees esineda, sest taolistel hetkedel ei ole tõenäoliselt ka mitte midagi muud olulist meeles.

Appi tuleb päeva- või õhtujuht, kellel on täpselt teada avaliku esinemise põhitõed, on saanud korrektse eelinfo ürituse ajakava, tegevuste ja tähtsate isikute kohta ning on selle põhjal teinud põhjaliku ettevalmistuse.

Järgnevas artiklis vaatleme päeva õhtusse juhtimise põhitõdesi nii tellija kui õhtujuhi pilgu ja nõudmiste läbi.

Pulmaisa või õhtujuht on ürituse kõige silmapaistvam isik, kelle ülesanne on juhtida tähelepanu ürituse kõige tähtsamatele isikutele ning teha kogu programm huvitavaks ja meeldivaks teistele „vähemtähtsamatele“.

Seega esimeseks õhtujuhi meelespeaks on riietus, sest enne kui ta oma suu avab, et teisi tutvustada peaks olema kõigil selge kellega tegemist. Üldjuhul tähendab see viisakat riietust ning ehk mõnda stiilset lisaelementi – kaabu, sall vms, kuid formaalsetel üritustel mitte väga ülepingutatult. Suvepäevadel ja stiilipidudel ei ole „ülepingutamises“ üldjuhul midagi halba, kuid riietus tuleb kindlasti tellijaga eelnevalt kokku leppida, et ei tekiks olukorda, kus pulmas on nii peigmees kui pulmaisa ainsana valges ülikonnas.

Kui on selge, kes on päeva juhtimas, kas jutukas naabrimees Peeter või mõni ala asjatundja, siis teiseks ja kõige tähtsamaks on kokku leppida ürituse ajakava ning teha põhjalik script ehk ajakava koos teksi kujul õhtu sisse- ja väljajuhatustega, mängude ja tegevustega, tähtsate isikute ametinimetuste ja muu eelinfoga. Mida põhjalikum script ning selle läbivaatamine koos õhtujuhiga, seda tõenäolisem on, et ka Peeter asjaga hakkama saab.

Kuigi naabrimees või kolleeg võib paremini teada ürituse osalejaid ning nende iseloomuomadusi, on üldjuhul parem kasutata asjatundjat, sest tõenäoliselt mäletatakse pulmadest või suvepäevadest rohkem seda kuidas Peeter peale paari pitsi päevadega „puusse pani“ kui seda, et need kallid koogid olid imemaitsvad.

Ürituse korraldajatel on õhtujuhi tellimisel oluline teada, et asjaga pühendunult tegelevad isikud vajavad eelinfoks vähemalt:

  • kus ja millal üritus toimub, mis on ürituse esialgne ajakava?
  • palju on osalejaid, mis vanuses, mis keeles?

Loomulikult on detaile oluliselt rohkem (kes on teised esinejad / tellija, programmieelistused, kuidas toimub tasumine jne), kuid küsimusele, et „kas saate nädalavahetusel meie suvepäevi juhtida, mis maksab?“ ei tule üheltki asjatundjalt koheselt hinnapakkumist.

Tellimisel ei tohiks häbeneda teha valikut 2-3 kandidaadi vahel töövestluse vormis – vaadata kuidas päevajuht on ette valmistunud (kas ja mis küsimusi ise soovib teada), lasta rääkida tal üritusele sobilik anektoot (ettevalmistusaega kuni 5 sekundit), lahendada mõni näidis-case a’la mis teha kui peadirektor hakkas keset pidu kõvasti ja valesti laulma vms, sest esmamulje ütleb tavaliselt rohkem kui soovitused ja veebilehed kokku.

Õhtujuht ei tohiks unustada, et tema pärast ei ole üritust korraldatud vaid ta on vaid „vahend“ selle edukaks läbiviimiseks. Samas ei tohiks ta laskuda külastaja tasemele ehk hakata peo käigus Peetriga viina viskama või hoolimata pakkumistest ühise pulmalaua taga koos sülti sööma. Viimast on küll mõned praktiseerinud, sest „sööma ju peab“, kuid pulmaisa-õhtujuhti roll on olla ürituse peaprodutsendi parem käsi kellel on alati ülevaade kogu ürituse köögipoolest ehk ka vastutus suuremast osast kogu kokkukeedetud supist.

Õhtujuhtimisest ja avalikust esinemisest on kirjutatud mitmeid artikleid ja raamatuid, kuid erinevalt paljudest teistest elualadest ei ole seda ala võimalik lugedes selgeks saada, peamine tuleb siiski läbi kogemuste.


Mõnusaid elamusi ja kogemusi soovides,

Reigo Kimmel, http://ohtujuht.ee

Ametilt ürituste korraldaja, hobi korras õhtujuht

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead sisse logima.