05.11 2010

Kuidas säästlikult pulmi pidada

Sulle tehti just abieluettepanek ja hakkadki planeerima oma ideaalpulma. Paraku seisad aga fakti ees, et päris kõike lubada ei saa, mida tahaksid. Pulma ei tasu seetõttu aga ära jätta, vaid tuleb oma prioriteedid ringi vaadata.

Üks klassikaline pulm näeb ette keskmist külaliste arvu, mis ligineb poolesajale. Registreeritakse vastavalt linnale Perekonnaseisuametis. Pidu peetakse mõisas või mõnes suures ilusas hoones. Seal süüakse ja juuakse, nii et keegi ei pea millestki puudust tundma. Peetakse erinevaid pulmamänge, tantsitakse. Öösel peale pulmapidu lahkutakse ning ongi pidu läbi. Heal juhul saad veel mesinädalatele mõnda ihaldatud kohta sõita.

Kuna enamasti ei ole inimestel raha kunagi üleliia, kuid abiellumise soov on lausa hingepõletav, on vahel tarvis teha väiksemad pulmad. Väiksema külaliste arvuga, väiksemas hoones ja võib-olla ka ilma mesinädalateta. Tuleb pidada nn säästupulmad.

Säästu ei pruugi alati tähendada midagi halba ja odavat. See võib tähendada midagi lihtsamat, kergemat, stressivabamat. Säästupulmade pidamiseks on tähtis kõik väga hoolikalt läbi mõelda. Ei ole tarvis kutsuda kokku kõiki sugulasi, sõpru, sõprade sõpru ja nende vanemaid. Pulmad on siiski kahe inimese omavahelise sideme tugevdamine, mis liidab kaks perekonda ja vaid kõige lähedasemad sõbrad. Tarvis on koostada nimekiri inimestest, kes kindlasti peavad selles pulmas osalema. Üldjuhul nii pruudi kui peigmehe vanemad ligikaudu (4 inimest), tädid-onud-vanaemad-lähedasemad sugulased (15 inimest), õed-vennad (6 inimest), mõni varu (5 inimest) lisaks pruut ja peigmees. Seega saab teha säästupulmad ligikaudu 20-30 inimesega.

Kui tellida catering või teha ise süüa, tuleb arvestada inimese peale ligikaudu 250 krooni. Seega 30 külalisega pulmapeo toit maksab umbes 7500 krooni.

Registreerimine toimub kõige odavamal variandil ja tegelikult ka kõige klassikalisemal variandil Perekonnaseisuametis. Pidulik abielu registreerimine, näiteks Tallinnas, läheb paarile maksma kõige odavamalt koos riigilõivu tasumisega 630 krooni ja seda kolmapäevasel päeval. Kui aga abielluda laupäeval on teenuse hinnaks kokku 1500 krooni. Seega ka siin saab paar vaadata, kuidas rahakotile paremini sobib. Kõige paremini saab Tallinnas asuva Õnnepalee hindu vaadata alljõrgnevalt lingilt: http://www.tallinn.ee/est/Kuidas-solmida-abielu#piduliku

Siiski väga tähtis asi, milleta registreerimist toimuda ei saa, on abielusõrmused. Pulmasõrmuseid võib vaadata näiteks SaloCentri kauplusest http://www.salocenter.ee/?SID=2535b79311e10de7cc73744ab2f66f0b&n=25, kus osutatakse ka graveerimise teenust. Ütleme nii, et kaks sõrmust saab kätte miinimum 1000 krooni eest. Kusjuures SaloCentri juures on oluline fakt ka see, et sealt saab laenutada nii pruutkeite kui ka pulmaülikondi/smokinguid. Kuigi säästupulma varianti silmas pidades on seal kallid hinnad. Rent jääb kusagile 3000 krooni juurde ning ostmine 6000 krooni kanti. Registreerimiseks võib osta ka ilusa uue kleidi kaubanduskeskusest ligikaudu 500 krooniga ning ülikond peaks olema igal meesterahval endal kapis olemas.

Säästupulmade puhul ei ole tarvis üürida kalli hinna eest (miinimum 10 000 krooni) pulmapeokohta. Kui keegi elab oma majas või ise elate, siis sobib väga hästi peo pidamiseks ka iseenda või mõne sõbra kodu.

Samuti ei ole tarvis tellida ilmtingimata pulmavanemat ja bändi või muusikat mängima eraldi kollektiivi. Sobib ka näiteks üksik klaverimängija, kes tuleb kohale oma kaasaskantava süntesaatoriga või kui on meelepärasem kitarrimuusika, siis on ka neid kohti, kuskohast mõistliku hinna eest keegi esinema tuleks. Alati tasuks uurida ka erinevaid muusikakoole, kus head muusikat teevad ka sealõppivad õpilased. Näiteks Georg Otsa muusikakool jne.

Kuigi pulmafotode teenus ei ole just hingematvalt kallis, saab ka siinkohal kokku hoida. Kindlasti on keegi tutvusringkonnas, kellel on hea fotokaamera ning kelle hobiks on pildistamine. Hea oleks teda nö “ära kasutada”.

Tasub vaadata ka erinevate profifotograafide hindasid. Kõige säästlikum pakett on lühike pulmapakett, mis maksab reeglina 1000-1500 krooni ja sisaldab 1-2 tundi pildistamist, kas registreerimise ajal, pulmapeo ajal või eellavastuse ajal. Kõige professionalsem variant oleks kindlasti teha eelnevalt pulmalavastus, kus paari pildistatakse tunni aja jooksul. Siis on peale pulmi paarist profesionaalsed pildid, mida on hea vaadata ja albumisse panna. Registreerimise ja peo ajal on hea kasutada fotograafia huvilise sõbra-tuttava andeid.

Üheltki pruudilt ei tohiks puududa pruudikimp. Pruudikimbu võib lasta teha päev ennem. Selle maksumus jääb üldjuhul poolesaja krooni juurde. Tasub uurida ka oma tutvusringkonnast, kas keegi on lilleseadet õppinud. Nii saab ka pruudikimbu hea hinnaga.

Kui pidada tagasihoidlikud pulmad ja mitte jääda vaid kahekesi registreerimise juurde, läheb kogu pidupäev maksma minimaalselt 11 000 krooni. Eelneva jutu mõtteteraks ei pea kahe inimese ühte liitmiseks kulutama sadu tuhandeid kroone. Tähtis on vaid tahtmine ning paar kuud kogutud raha.

Autor: Katrin Haug

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead sisse logima.